Реклама на сайте Связаться с нами
Міфологія українського народу

Коляда

На главную
Міфологія українського народу

Бог зимового сонця, який повертає Коло Свароже до весни. Густинський літопис — єдине, мабуть, писемне джерело, що вказує на Коляду як на бога. Слово «коляда» багатозначне: Святий вечір, обряд славлення на Різдво, сама пісня, винагорода за колядування, різдвяний подарунок. Сучасне мовознавство, пов’язує значення слова коляда з коло, колокол, а також латинським calendae (календар, різдвяні канікули) тощо. Але в народному уявленні існує також богиня Коляда не тільки як уособлення свята, але як богиня-мати, що народжує сина божича-Коляду.

Імена, пов’язані з періодом Коляди та значенням Кола: Кола, Коло — можливо, від коло — сонце, а також небо (подібне до грецького polos — вісь, полюс, небо, оберт; пор. слов’янське Сварга — небесний коловорот).

У давні часи людям, народженим на свято Коляди (21, 22 грудня) надавалися відповідні імена. Нині існує прізвище Коляда, а також відомі імена давніх русичів і міфологічних істот, пов’язаних з поняттям кола: Колобуд — пробуджуючий сонце; Коловрат — коловорот (знак Сварги, Сварога); документальне ім’я хороброго русича, що відзначився в битвах з полками Батия.