Реклама на сайте Связаться с нами
Словник з політології

Агітація

На главную
Словник з політології
Політологія. Юрій М. Ф.

Агітація (від лат. agitatio — приведення в рух, спонукання) — поширення політичних ідей і лозунгів з метою впливу на суспільну свідомість і настрої народних мас, спонукання їх до цілеспрямованої активності, політичних дій; один із поширених засобів політичної боротьби. Агітація, як правило, проводиться шляхом поширення певних ідей і лозунгів в усній або письмовій формі за допомогою засобів масової інформації і пропаганди (бесіди, збори, теледебати, мітинги, публікації і т. ін.).

Одним з найпоширеніших різновидів агітації є передвиборна агітація — один з найважливіших засобів політичного впливу на маси в демократичному суспільстві, інструмент у боротьбі класів та партій за політичний авторитет, за владу, сукупність методів прихилення населення на бік кандидата в депутати. Передвиборна агітація полягає в поширенні шляхом особистих зустрічей і бесід, доповідей, виступів на мітингах, зборах, через газети, радіо та телебачення, наочність ідей та настанов, що мають спонукати маси до активних політичних дій, впливати на їхню свідомість та настрій. У правовому суспільстві законодавством забороняється агітація із закликами до насильницького захоплення влади, неправової зміни конституційного ладу, утисків прав людини. Під час передвиборної агітації проводиться обговорення політичних, ділових і особистих чеснот кандидата на виборну посаду, здійснюються заклики до голосування «за» чи «проти» певного кандидата. Вважається неприпустимим використання кандидатом свого службового становища для ведення передвиборної кампанії. Передвиборна агітація може бути розпочата тільки після реєстрації кандидата в окружній виборчій комісії і обов’язково має бути завершена напередодні виборів. Агітація в день голосування не допускається.

У найзагальнішому вигляді агітація — могутній засіб виховання мас та ідеологічна зброя в боротьбі класів, партій, соціальних груп.