Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з історії України

Племена гумельницької культури

Реферат

На главную
Реферати з історії України

На південному заході України, у придунайській частині сучасної території Ізмаїльщини, в енеолітичний час проживали племена так званої гумельницької культури. Культура дістала назву від поселення Гумельниця в Румунії, де було вперше виявлено і досліджено пам'ятки цього типу. Гумельницькі землеробські племена за характером господарської діяльності та побутом багато в чому подібні до ранньотрипільських. Проте їх своєрідна культура відрізняється від трипільської.

Гумельницькі племена проживали в довгочасних родових поселеннях, на яких споруджували як наземні, так і заглиблені житла. Наземні житла при загальній подібності до трипільських відрізнялися від останніх деякими конструктивними особливостями. Основними галузями господарства гумельницьких племен були землеробство та скотарство. Для обробки землі ці племена, так само як і трипільці, використовували примітивне рало з запряженою в нього худобою. Врожай збирали серпами з крем'яними вкладишами. Сприятливий степовий ландшафт, де проживали гумельницькі племена, зумовив переважний розвиток в їх господарстві скотарства. Мисливство відігравало меншу роль, ніж у ранньотрипільських племен. Майже тотожним з ранньотрипільським був асортимент виробів з каменю, кременю, кістки, а також міді.

У гумельницьких племен високого рівня досягло керамічне виробництво. Його продукція характеризується своєрідними формами та орнаментацією, в якій використовувалися фарби. З культом родючості пов'язані схематизовані глиняні статуетки, амулети, вівтарі, а також культові поховання людей безпосередньо в межах житла або поселень.

Ранньотрипільські та гумельницькі племена перебували між собою в тісних господарсько-культурних відносинах. Саме цим значною мірою пояснюється спільність їх матеріальної та духовної культури. Гумельницькі племена були тими посередниками, через яких трипільське населення одержувало мідь, як у вигляді сировини, так і готової продукції. Жваві взаємовідносини зумовили запозичення трипільськими племенами у гумельницьких деяких виробничих та культурних надбань. Отже, гумельницькі племена були важливою посередницькою ланкою, яка пов'язувала племена трипільської культури з центрами землеробсько-скотарської енеолітичної культури Балкан та Східного Середземномор'я.