Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Митрофан Александрович

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український письменник, історик, фольклорист


Народився у січні 1837 р. у с. Калита Чернігівської губернії (нині Броварського району Київської області) у родині військового. Навчався у Петербурзі в інженерному училищі (1851—1855) та інженерній академії (1855—1857), яку закінчив у званні підпоручика.

Через сім років М. Александрович повернувся на батьківщину. Цікавився історією, мовою та побутом рідного народу. Особливий інтерес виявляв до історичних пісень і переказів, які записував у своєму рідному селі («Ой горе-біда, не гетьманщина» та ін.) та від кобзарів.

Перші публікації з'явилися I860 р. у «Черниговских губернских ведомостях». Це нарис «Із Канева до Чигирина й назад», обробки казкових сюжетів «Семилітка», «Про городянку та бублики», записані в Каневі перекази про гайдамаків, на Херсонщині — пісня «їхав Харько з Жаботина».

У травні 1860 р. М. Александрович вийшов у відставку і поселився в рідному селі. Деякий час перебував на військовій службі, працював у межовій комісії в Острі, потім був мировим посередником у Мінській губернії, головою Остерського земства на Чернігівщині.

Період з 1860 по 1862 р. був найбільш плідним у письменницький діяльності М. Александровича. На сторінках журналу «Основа» надруковано п'ять оповідань соціально-психологічного характеру («П'яниця», «Пожежа», «Три пани», «Жидівська дяка», «Проскурка») під псевдонімом Митро Олелькович. Популярним свого часу був фольклорно-побутовий твір «Антін Михайлович Танський», побудований на родинній легенді.

Невелика творча спадщина письменника цікава тенденцією еволюціонувати від етнографічно-побутового до соціально-психологічного оповідання.

Водночас із співробітництвом в «Основі» М. Александрович друкував свої твори в «Черниговском листке» (1861—1863), який видавав А. Глібов.

Автор історичних досліджень «Андрусівський договір», «Петро Дорошенко» та ін. Багато творів письменника до нас не дійшли. З листа фольклориста С. Носа відомо, що М. Александрович працював над комедією.

Після виходу у відставку про життя М. Александровича зібрані дуже неповні і неточні відомості.

Незадовго до смерті М. Александровича було надруковано початок монографії — «Остерський уезд. Историческое описание. До окончания смут в Восточной Украине 1669 г.» (1881). Історичний часопис «Киевская старина» вмістив у рубриці «Известия и заметки» посмертну замітку М. Александровича «Кафельные памятники XVIII века».

Помер 27 вересня 1881 р. в Києві.

У 1895 р. у Львові побачило світ кишенькового формату видання «Українські писання Митра Олельковича», де було передруковано з «Основи» п'ять найкращих і найвідоміших творів М. Александровича.