Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Костянтин Базилі

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Письменник, дипломат, публіцист


Народився 3 лютого 1809 р. в Константинополі в родині грецького патріота, борця за звільнення батьківщини.

Здобув домашню класичну освіту. У 1822 р. з дозволу графа А. Кушельова-Безбородька К. Базилі вступив до Ніжинської гімназії вищих наук.

Початок літературної діяльності припадає на роки навчання в гімназії. Тут він зблизився з М. Гоголем, Н. Прокоповичем, Н. Кукольником та ін. Брав активну участь у підготовці вистав, разом із М. Гоголем випускав рукописний журнал «Північна зоря», а з Н. Рєдкіним, В. Тарковським і В. Любичем-Романовичем займався укладанням «Повної всесвітньої історії». Готуючи матеріали про єгиптян, ассірійців, персів і греків обсягом понад тисячу сторінок тексту, не обмежувався лише перекладом першоджерел, а додавав від себе відомості про Грецію та інші держави.

З 1827 по 1830 р. навчався у Рішельєвському ліцеї. Тоді ж починається дипломатична кар'єра К. Базилі. Він був генеральним консулом у Сірії і Палестині, брав участь у міжнародних конференціях як представник Росії. З 1860 р. і до смерті К. Базилі жив в Одесі, обіймав різні громадські посади.

Літературна діяльність К. Базилі пов'язана з виходом у 30-х роках науково-популярних творів. У 1834 р. з'явилась його двотомна книга «Архіпелаг і Греція», яку позитивно оцінювали літературні критики. Праці «Нариси Константинополя» (1835), «Босфор і нові нариси Константинополя» (1836) глибоко наукові. Вони привертали увагу як новизною матеріалу, так і своєрідною художньою специфікою. К. Базилі відкривав для читача Грецію, Константинополь, Босфор. До того ж документальні джерела робили книгу більш цікавою.

У 30-ті роки К. Базилі брав участь у підготовці «Энциклопедического лексикона» А. Плюшара і «Военной энциклопедии», де було надруковано багато його статей на історичні та літературні теми.

У 1862 р. видав в Одесі книгу «Сірія та Палестина під турецьким правлінням в історичних та політичних відношеннях», написану ще 1847 p., яка була одним із найсерйозніших досліджень XIX ст. з цього питання.

Творчість К. Базилі має специфічний характер. Значний вплив на формування естетичних смаків письменника, що виявилися вже у його перших літературних спробах, мало ніжинське літературне середовище.

Упродовж усього життя він підтримував тісні стосунки з багатьма письменниками, особливо з ніжинськими шкільними товаришами. Тривалий час листувався з М. Гоголем. У 1848 p., коли М. Базилі був генеральним консулом в Палестині та Сірії, він супроводжував М. Гоголя по святих місцях цих країн.

До творчої спадщини письменника крім прозових і публіцистичних творів належить переклад з французької «Путешествия вокруг света» Дюмон-Дюрвіля.

Помер 1884 р. Похований в Одесі.