Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Франтішек Богушевич

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український та білоруський поет


Народився 21 березня 1840 р. в с. Кушляни Віденської губернії (нині Вільнюського району Литви) в сім'ї збіднілого шляхтича. У 1861 р. навчався у Петербурзькому університеті, звідки був виключений за участь у студентських заворушеннях. Працював учителем на Гродненщині. Повернувшись на батьківщину брав участь у народному повстанні 1863 p., після розгрому якого, переховуючись від переслідувань, виїхав в Україну.

1865 р. Ф. Богушевич вступив до Ніжинського юридичного ліцею, який закінчив 1868 р.

В Україні Ф. Богушевич прожив понад 15 років, працював спочатку канцелярським чиновником у Чернігівській губернській управі, а з 1869 р. — помічником діловода, судовим слідчим. Із 1878 р. був адвокатом у Вільно. Почав писати вірші, які поширювалися в рукописах.

Автор збірок «Дудка білоруська» (1891) і «Смик білоруський» (1894), у яких під впливом ідей революційного демократизму утверджуються художньо-естетичні принципи. Збірки «Білоруська скрипочка» і «Білоруські оповідання Бурачка» загинули в архівах царської цензури. У своїх творах глибоко розкривав соціальні суперечності пореформеного села, розвінчував ідею безкласовості білоруської нації.

Службова діяльність Ф. Богушевича в Україні вирізнялася громадянською принциповістю, чесністю, увагою до простих людей, особливо до бідної частини селянства. Архівні документи свідчать, що Ф. Богушевич був свідомим поборником інтересів українських селян. В Україні займався літературною діяльністю, писав вірші українською мовою. Величезний вплив на його творчість мала поезія Т. Шевченка, зокрема поема «Гайдамаки». Цей вплив особливо помітний у творах Ф. Богушевича «Правда», «Думка» та ін.

У 1883 р. Ф. Богушевич повернувся на батьківщину. Служив у Вільно до останніх років життя.

Помер 28 квітня 1900 р. у с. Кушляни. Похований у Жупранах (нині Гродненська область).