Реклама на сайте Связаться с нами
Короткі біографії українських письменників

Микола Сайко

Коротка біографія

На главную
Короткі біографії українських письменників
Твори українських письменників
Творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників

Український поет, критик, літературознавець


Народився 1897 р. в Борисполі Київської області. У 1917 р. закінчив Полтавський учительський інститут. Працював у школах Харківської області, Борисполя, згодом — у Києві. У 1932 р. закінчив аспірантуру при Інституті літератури ім. Т. Шевченка і залишився тут працювати. У 1933 р. переїхав до Лубен, працював у педагогічному інституті, очолював кафедру. З 1934 до 1949 р. викладав у Ніжинському педагогічному інституті.

Цей період у житті М. Сайка був дуже складним. У 1937 р. був підданий гострій і несправедливій критиці як викладач української літератури за, так би мовити, «помилки національного характеру». Був заарештований, звільнений з посади завідувача кафедри української літератури. Хоча п'ять місяців потому був поновлений на посаді доцента цієї ж кафедри.

Писати почав рано. Перші публікації з'явилися в бориспільській періодиці. Працюючи в школах, підтримував зв’язки з творчими організаціями. З 1925 до 1932 р. був членом літературної організації селянських письменників «Плуг».

Уперше вірші М. Сайка були помічені П. Тичиною, який підтримав творчі спроби молодого поета. У журналі «Червоний шлях», де П. Тичина очолював відділ поезії, було опубліковано кілька віршів М. Сайка. У 1927 р. побачили світ його поезії: «Жнива», «Вже сонце з золотого лука», «У саду дзвенять синиці», «Під умитими зорями», «Щодня з-за школи сонце сходить ...» та ін.

У 1930 р. вийшла друком перша збірка поезій М. Сайка «Жайворонок степу», до якої увійшло 32 вірші. Всі вони проникнуті оптимізмом. Через змалювання природи, її стану в різні пори року розкривається доля ліричного героя. Багато творів М. Сайка мають філософський характер, чим зумовлені складні метафори.

М. Сайко підтримував творчі зв'язки з П. Тичиною, В. Сосюрою та іншими письменниками. Багато часу приділяв вихованню молодих талантів, вчив письменників-початківців долати труднощі літературної праці.

М. Сайко відомий у літературі як критик та літературознавець. Автор статей «Творчий шлях М. Горького», «О. С. Пушкін в українській літературі» та ін.

Деякі твори поета були опубліковані після його смерті у збірці «Із поезії 20-х років», газеті «Деснянська правда», в альманасі «День поезії» (1963), журналі «Вітчизна» (1967) та ін.

Помер у 1949 р.