Реклама на сайте Связаться с нами
Видатні пам’ятки історії та культури України

Каплиця Боїмів у Львові

(1609—1611 pp., Львів)

На главную
Видатні пам’ятки історії та культури України
Каплиця Боїмів у Львові

Специфічною архітектурною спадщиною середньовічного Львова є незвичайні сімейні каплиці. Ці пам’ятки є характерною деталлю архітектури міст католицької середньовічної Європи і зовсім відсутні на терені міської архітектури православної Східної Європи. Каплиця є традиційною християнською культовою спорудою, призначеною для релігійних відправ і молитов обмеженої кількості віруючих, переважно окремих сімей. Це невелика церква без вівтаря або простий стовп з іконою. Але деякі багаті люди будували і вівтар. Каплиці споруджували на відзнаку якоїсь події або як надгробний пам’ятник на площах і кладовищах міст і сіл, на шляхах тощо.

Каплицю Боїмів збудовано у Львові в 1609—1611 pp. Вона належала багатій купецькій сім’ї, що займалася сукнарством і торгівлею у XVI—XVII ст. Відомі імена деяких представників цієї купецької родини у Львові. Юрій Боїм замовив будівництво каплиці, а Павло Боїм замовив свій портрет французькому художникові Джані де Кресвалле. Оздоблення каплиці декоративним різьбленням і скульптурами відбувалося не водночас із її будівництвом. Так, складна різьблена композиція на головному фасаді із зображенням страждань Ісуса Христа з’явилася тільки в 1612—1615 pp. Каплиця розміщена на площі біля кафедрального собору неподалік центральної площі з ратушею, по вулиці, що вела до Галицької брами міста. Сучасне місце розташування каплиці Боїмів пов’язане з центральною Кафедральною площею Львова (будинок № 2) та рогом Галицької вулиці, що примикає до площі.

Ця архітектурна пам’ятка унікальна за своїм художнім виконанням у поширеному в Європі стилі ренесансу. Каплицю споруджено на замовлення купця Г. Боїма як родову усипальню. Хоча достовірно ім’я її архітектора не встановлено, дослідники вважають, що це Й. Бемер. У будівництві каплиці та її оформленні брали участь такі відомі майстри, як Гануш Шольц, Ян Пфістер, Данієль та Гануш Блоки. Більшість майстрів навчалися в Німеччині й засвоїли техніку та художні досягнення європейської школи мистецтва того часу.

Переважання скульптури та різьблення в архітектурно-художньому оформленні каплиці Боїмів створює її своєрідний образ як будівлі-скульптури, в котрій, мабуть, найяскравіше відобразилася вся історія поєднання цих двох великих напрямів мистецтва. У каплиці переважає скульптура. В художньому оформленні споруди використано майже всі прийоми об’ємного моделювання — від низьких декоративних рельєфів, барельєфів, горельєфів до круглої скульптури різних розмірів, включаючи й натуральну величину. Сюжетні елементи композицій сповнені неспокою, метушливого руху.

Надгробний пам’ятник родини Боїмів

Майстер Ян Пфістер (1573—1648 pp.), який працював над оздобленням каплиці Боїмів, був одним із найвидатніших митців у Східній Європі. Він виготовляв і надгробки князів Острозьких у Тарнові.

Важливою рисою скульптурного оздоблення каплиці Боїмів є використання рослинних і геометричних мотивів у декоруванні та геральдиці, символіко-алегоричних образів, які відображують місцеві, суто львівські реалії середньовічного мистецтва. Крім цього, в скульптурних портретних образах навіки зафіксовано типажі львів’ян початку XVII ст. Своєрідні риси мають і скульптури апостолів і святих. Наприклад, апостол Петро зображений не довгобородим худорлявим старим, а мешканцем середньовічного міста з широким, вилицюватим обличчям, високим замисленим чолом, глибоко посадженими очима й короткою бородою, тобто вдумливою людиною того часу, що має своє філософське ставлення до проблем життя і смерті. В інших сценах художник теж використовував образи жителів міста. Про це свідчать не лише типи зображених, а й одяг у сценах “Наруги” та “Увінчання терном” тощо.

У 1618 р. у німецькому місті Кельні вийшла книжка “Опис міст світу”, в шостому томі якої було подано характеристику Львова як найбільшого й найкрасивішого європейського міста. Архітектурні пам’ятки Львова й нині мають світове визнання. У 1998 р. в японському місті Кіото було ухвалено рішення про занесення історичної архітектурно-містобудівної центральної частини Львова до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Тож каплиця Боїмів, одна з архітектурно-мистецьких перлин центральної частини Львова, є всесвітньо значущою. Вона належить до Львівського історико-архітектурного заповідника. За великою кількістю представлених у ній скульптурних творів XVII ст. каплиця претендує на окреме музейне зібрання, якому складно знайти аналог серед родинних міщанських усипалень-каплиць Європи.

Внутрішня поверхня купола каплиці розділена на прямокутні сегменти в колах. Це, безперечно, наслідування прийому оформлення, який використав славетний Мікеланджело в куполі собору святого Петра в Римі. Прямокутні рамки-касети в ньому заповнені сценами живопису. Цей принцип повторено через півстоліття в оформленні мініатюрнішого купола каплиці Боїмів, але в касетах — скульптурні погруддя. Якщо зважити на погляд Мікеланджело, що “скульптура — світоч живопису”, найвищий рівень мистецтва взагалі, то в каплиці втілено високі мрії генія.

Інтер’єр каплиці Боїмів у Львові

Опис каплиці Боїмів. Каплиця має квадратну форму й майже кубічний об’єм, який переходить у восьмериковий. Вона перекрита кулястим куполом із ліхтарем. Купол увінчують хрест і скульптурна фігура Ісуса Христа.

Фасади каплиці розчленовані пілястрами. Ззовні каплицю по вертикалі поділено на два яруси масивним карнизом. Різні масивні колони на прямокутних підніжжях першого ярусу й тонші колони другого ярусу створюють ефект значної висоти споруди. Якщо нижня частина фасаду має великі вікна зі скульптурними горельєфами над ними, то на верхній частині всю стіну займають скульптурні композиції, головний сюжет яких виділений аркою. Скульптурні зображення при цьому мають різні розміри залежно від їх розміщення — на нижньому чи верхньому плані: нижні — більші, верхні — менші. Масивні голови левів прикрашають прямокутні підніжжя нижніх колон.

Західний фасад зроблений у вигляді іконостаса й оздоблений різьбленням на камені. Строге різьблення порушене привабливою складною композицією в стилі бароко. На східному фасаді розмішено фрескові портрети Г. Боїма, його дружини. На північному фасаді — зображення Ісуса Христа й Богородиці. Над ними розміщений кам’яний барельєф “Георгій Змієборець”.

Біля східної стіни всередині каплиці розташований вівтар із вирізьбленими на камені біблійними та євангельським сюжетами. В його центрі — сцена “Моління про чашу”. Значну частину вівтаря зроблено з вапняку. На південній стінці є дві епітафії Я. Пфістера, присвячені сім’ї Боїмів. У самому центрі розміщена скульптурна група “Пієта” (“Оплакування Христа”), а навколо симетрично розташовані скульптури, що зображують три покоління сім’ї Боїмів.

На бічному вівтарі у композиції “Оплакування Христа” зображені в молитовних позах портретні фігури членів родини Боїмів.

Купол каплиці зсередини розділений по колу трьома рядами прямокутних рамок-касет, що зменшуються до центру. В них вставлені зображення скульптурних погрудь Ісуса Христа, різних святих, апостолів. У кожному ряду — 12 таких рамок, а загальна кількість їх — понад 36. Правда, в останньому верхньому ряду кожна рамка з погруддям чергується з рамкою із гербами. Всі ці ряди прикрашені скульптурними зображеннями херувимів та ангелів.