Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Гніздо бджіл

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

У своєму житлі бджоли будують стільники з виділеного ними воску. Сукупність стільників, на яких розміщуються бджоли, а в їх комірках виводиться розплід, зберігається мед і перга, називають гніздом. Стільники можуть мати різну величину і форму, але обов'язково розміщуються вертикально. Між ними залишається простір, який називають вуличкою. Звичайна ширина вулички 12 мм. Утримання бджіл у сучасних вуликах передбачає будування стільників у рамках певної величини і форми відповідно до прийнятих типів і стандартів. При розміщенні стільників у вуликах дотримуються природних особливостей будови гнізда, а саме: відстань між середостінням двох сусідніх стільників 37 мм, в тому числі близько 25 мм товщина стільника, відстань між стінками вулика і боковою планкою рамок 7,5 мм, надрамковий простір (під стелею) 10 мм, підрамковий простір (біля дна) 10—20 мм, відстань між двома ярусами рамок 10 мм.

У стільниках розрізняють такі типи комірок: бджолині, трутневі, маточні, медові та перехідні. Найбільша потреба в бджолиних комірках. Вони використовуються для виведення бджіл, складання меду і перги. Форма їх шестигранна, а величина відповідає розміру тіла бджоли. Найчастіше діаметр комірки (відстань між двома паралельними стінками) становить 5,37—5,42 мм. У стільниках середньоросійських бджіл розмір комірок більший.

Трутневі комірки, діаметр яких 6,9 мм, призначені для виведення самців. Під час медозбору порожні бджолині й трутневі комірки бджоли заповнюють медом. Для перги використовують, як правило, лише бджолині комірки. На 25 см2 площі стільника налічується 100 бджолиних або близько 75 трутневих комірок. Стільник, відбудований на основі штучної вощини, в рамці розміром 435X300 мм з обох боків має понад 8 тис. комірок.

Маточні комірки бувають лише в період виведення маток. Їх відбудовують на основі так званих мисочок при роїнні — це ройові маточники. У випадках раптової загибелі матки бджоли можуть відбудовувати маточники на місці бджолиних комірок, в яких личинки визначені для маточного виховання. Такі маточники називають свищовими.

Звичайна глибина бджолиної комірки 11—12 мм. При наповненні медом вона може збільшуватись. Глибші медові комірки зумовлюють потовщення стільника. В медових корпусах і магазинних надставках рамки розміщують ширше і відстань між середостінням стільників досягає 41 мм, завдяки чому матки не відкладають в них яєць, чим полегшується робота при відбиранні рамок для відкачування меду.

В період активної життєдіяльності для підтримання температури 34—35 °С у вуличках розплідної частими гнізда створюється певна щільність бджіл. У вуликах із стандартною рамкою залежно від температури зовнішнього повітря між стільниками розміщується по 200—300 г бджіл.

Стільники центральної частини гнізда займає переважно розплід, сусідні по обидва боки — перга. Запаси меду у горизонтальних вуликах бджоли складають збоку, а у вертикальних — зверху. На осінньо-зимовий період для розміщення бджіл залишають в середньому 8—11 стандартних стільників, а влітку ними займають весь вулик.

Гніздо бджіл потребує систематичного поновлення, тобто заміни частини стільників, у першу чергу темно-коричневих.