Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Вулики

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Вулики є житлом бджолиної сім'ї і основним об'єктом роботи пасічника. Тому успіх пасічництва залежить від того, наскільки він сприяє розвитку сім'ї й прояву її продуктивних якостей, а також від зручності у роботі.

Вулики повинні надійно захищати бджолине гніздо від холоду, різких змін температури і вологості повітря; мати достатній об'єм для розвитку сім'ї й розміщення запасів корму; бути зручними для роботи пасічника і пристосованими для забезпечення вентиляції гнізда; за розмірами деталей відповідати біологічним особливостям сім'ї та технології виготовлення; бути пристосованими до перевезень бджолиних сімей і мати просту конструкцію та невисоку собівартість.

Класифікація вуликів. Сучасні вулики розділяють за розміром рамок, об'ємом і формою корпусу, конструкцією деталей, пристосуванням до умов утримання бджіл та матеріалами, використаними для їх виготовлення. Залежно від форми корпусу гніздо можна розширювати в горизонтальному або вертикальному напрямках. З урахуванням цього розрізняють горизонтальні (лежаки), в яких гніздо збільшують розміщенням рамок збоку, і вертикальні (стояки) вулики, об'єм яких збільшують вгору вертикальним розміщенням корпусів і магазинів один на одному. Важливою особливістю вуликів другої групи є те, що їх об'єм можна регулювати відповідно до розміру сім'ї і краще розміщувати в зимівниках та на транспортних засобах. Кожна система вулика має свої переваги і недоліки. Вулики треба пристосовувати до умов медозбору, клімату та прогресивної технології бджільництва.

Найбільш поширені у різних природно-кліматичних і медозбірних зонах нашої країни вулики охарактеризовано нижче.

Багатокорпусний вулик складається з чотирьох однакових корпусів, що містять по десять рамок розміром 435x230 мм. Дно відокремлене, зверху розміщені піддашник і дах, пристосовані для вентилювання гнізда. Останнім часом на основі цього вулика розроблено варіант з двома корпусами (по десять рамок) для розміщення розплідної частини гнізда і три магазинні надставки з рамками розміром 435x145 мм.

Двокорпусний вулик складається з 24 стандартних рамок (435x300 мм). Корпуси однакові — по 12 рамок. Дно прибите або відокремлене. У модифікованому вулику замість другого корпусу використано дві магазинні надставки з рамками розміром 435x145 мм.

Вулик-лежак на 20 стандартних рамок розміром 435x300 мм виготовляють з прибитим дном. Стеля побудована з окремих дощечок. Її можна замінити і двома вентиляційними рамами. Дах плоский, рівний.

Український вулик має 18—20 рамок вузьковисокої форми (300x435 мм). Верхні бруски рамок стулчасті або нестулчасті (ширина відповідно 37 і 25 мм). Дно прибите або відокремлюване, що дає змогу поставити вентиляційну раму. Один з варіантів цього вулика виготовлений з подвійними передньою і задньою стінками (утеплений). Іншої конструкції український вулик можна виготовити з гніздовим корпусом на 12 рамок (300x435 мм) і двома надставками на 8 рамок (435x230 мм) кожна. Верхні рамки ставлять впоперек гніздових.

Вулик-лежак на 16 рамок з надставкою в корпусі містить відповідну кількість стандартних рамок (435x300 мм) і стільки ж магазинних (435x145 мм). Дно прибите до корпусу, зверху встановлюють надставку, потім піддашник і дах.

Крім зазначених, в окремих районах країни є й інші вулики, пристосовані до місцевих умов.

Спеціальне призначення мають нуклеусні вулики — для утримання нуклеусів найчастіше на 2—4 матки, спостережні — для відводків на 1—2 рамки, необхідні в навчальній роботі влітку, і вулики для сімей-виховательок, у яких виводять велику кількість бджолиних маток.

Приладдя до вуликів. Крім рамок, що входять до комплекту вулика, у різних виробничих процесах потрібне приладдя. Це, зокрема, скріпи вуликові. Їх використовують під час перевезення бджолиних сімей у вуликах, деталі яких потребують фіксування з метою запобігання утворення щілин і вильоту бджіл з гнізда. За принципом використання розрізняють скріпи для сумісного з'єднання усіх деталей вулика і окремих його частин. На пасіках використовують переважно скріпи стрічкові металеві.

Посилену вентиляцію при перевезенні або закриванні бджолиних сімей у вуликах на період обробки рослин отрутохімікатами забезпечує рама ветиляційна, якою замінюють стелю. Універсальною для вулика-лежака і багатокорпусного є рама розміром 478+380 мм.

Глуху перегородку, якою розділяють вулик на дві частини для утримання в ньому, крім основної бджолиної сім'ї, відводка, називають діафрагмою.

Льоткові загороджувачі та засувки призначені для зменшення ширини або закривання щілинних льотків і запобігання нападу шкідників.

Роздільною решіткою ділять бджолине гніздо на дві частини. В одній знаходяться розплід, а в другій бджоли складають мед. Виготовляють решітку з дроту, листового заліза або пластмаси.

Годівниці використовують при підгодівлі бджіл цукровим сиропом та напуванні. Виготовлені вони з різних матеріалів, але різняться за конструкцією. Одні розміщують над гніздом і мають форму ящичка, інші підвішують в гнізді поряд з рамками.

Подушки та інші утеплювальні матеріали захищають гніздо від різких коливань температури. Їх кладуть зверху на стелю або ставлять по боках гнізда. Утеплення найбільш потрібне весною та восени, а також для вуликів, залишених зимувати надворі.