Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Пасічницький інвентар

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Догляд за бджолиними сім'ями утруднений, оскільки вони живуть у вуликах, де створюють необхідні умови для розмноження, переробки і складання корму і захищають від дії негативних факторів. Велике значення у підвищенні продуктивності праці має впровадження прогресивної технології, яка грунтується на використанні необхідного пасічницького інвентаря і засобів механізації різних виробничих процесів. Особливо зростає роль механізації в умовах інтенсифікації бджільництва і переведення галузі на промислову основу. Передові пасічники, крім поширеного інвентаря, використовують пристрої та обладнання, виготовлені в місцевих майстернях.

Більшість інвентаря і механізмів для догляду за бджолами виготовляють промислові підприємства, а реалізують магазини обласних контор бджільництва.

В Інституті бджільництва розроблено візок-підйомник для полегшення трудомістких робіт з корпусами. Таку ж роль відіграє знімач корпусів.

На звичайному пасічному візку можна встановити необхідне обладнання для підгодівлі бджолиних сімей — бачок із сиропом, шланг, дозатор корму.

У спеціалізованих господарствах і на великих бджолофермах при потребі підгодівлі бджіл налагоджують механізоване приготування сиропу у великих місткостях та підвезення його до вуликів у цистернах.

Для забезпечення бджіл чистою водою в затишному і добре освітленому сонцем місці на пасічному точку ставлять напувалку — бочку, металевий бачок або інший посуд, з яких вода краплями падає на нахилену дошку.

Ваги платформові потрібні на пасіці для визначення інтенсивності медозбору. Контрольну бджолину сім'ю, що постійно перебуває на них, зважують щоденно ввечері.

Термометр і психрометр — прилади, за допомогою яких пасічники вимірюють температуру і вологість повітря. Особливо необхідні вони у зимівниках.

Інвентар і обладнання для відкачування меду сприяють полегшенню роботи пасічників, підвищенню продуктивності їх праці. Призначені вони для звільнення стільників від бджіл у гнізді, розпечатування медових комірок, відкачування меду, очищення продукції та ін.

При відбиранні рамок з медом використовують м'які щітки, видалювачі бджіл, дерев'яні рами з випарниками карболової кислоти, пневматичні засоби для здування бджіл.

Розпечатують комірки з медом за допомогою пасічних ножів різної конструкції (прості, з паровим нагрівом, електронагрівні), віброножів, механізмів з автоматизованим процесом обробки стільників. Для відкачування меду потрібні столики спеціального призначення, тримачі рамок, а на пасіках з промисловою технологією — ще й термічні камери, в яких підігрівають стільники для повного звільнення комірок від меду.

Установка МРС-1, що випускається заводами з 1981 р., на великих бджолофермах здатна розпечатати для відкачування 500 стільників усіх стандартних рамок за годину.

Основними на пунктах відкачування продукції є медогонки. Незалежно від розмірів, продуктивності, особливостей конструкції вони працюють за принципом дії відцентрової сили. Ротор, в якому рамки розміщують по лінії радіуса або хорди, обертають вручну (160x180 об./хв) або за допомогою електродвигуна (близько 320 об./хв). На звичайних пасіках поширені медогонки хордіального типу на 4 рамки. Але для великих бджолоферм і спеціалізованих господарств медотоварного напряму промисловість випускає більш потужні радіальні медогонки.

З 1981 р. пасіки одержують нову електрифіковану медогонку М 8/32. Передбачено постачання пасік медогонками на 6 касет, що здатні до самообертання на обидва боки.

Значно полегшує працю пасічників пересувний агрегат для відкачування меду, який оснащений невеликою електричною станцією.

Інвентар та обладнання для одержання воску. Більшу частину воску витоплюють з сировини різної якості безпосередньо на пасіках. Для переробки першосортної воскової сировини достатньо сонячної або невеликої парової воскотопки. Сушник з вибракуваних стільників та іншу сировину нижчих сортів потрібно попередньо розварювати в котлах, а потім віджимати віск на пресах і відстоювати в місткостях (діжки та інший дерев'яний не звужений у верхній частині посуд). При віджиманні воску з розвареної маси воскопресами вручну тиск становить 2 кг/см2, а з допомогою гідравлічної системи — 10—20 кг/см2. Проціджують розтоплену воскову масу через різні пристосування, наприклад, ящик із сітчастим дном (отвори 2x2 або 3x3 мм).

У заводських умовах віск пропускають через стерилізатор для знезараження від збудників хвороб. Стерилізатори мають різну конструкцію, проте за умовами технології у них створюється температура 120 °С і підтримується протягом 30 хв.

Для виведення маток і розмноження бджолиних сімей необхідні шаблон, без якого неможливе виготовлення воскових мисочок, шпатель для перенесення личинок, рамка з горизонтальними планками, куди поміщають мисочки, ізолятори, в яких маток тимчасово утримують на одному чи кількох стільниках, інкубатори, що створюють постійний мікроклімат у процесі розвитку матки, кліточки маточні, ковпачки для підсаджування маток, пересильні кліточки та ін.

Крім того, потрібні ящик-пакет для пересилання бджолиних сімей замовнику, рійниці.

Для виконання профілактичних і лікувальних заходів на пасіках потрібні димар лікувальний, з якого обкурюють бджіл аерозолем лікувальних препаратів, тримач металевий для спалювання таблеток, сітчасті підрамники для ізолювання кліщів, що падають на дно вулика, металеві касети і камери для теплової обробки бджіл, пасічний гідропульт, вкладиші для посилення вентиляції гнізд, збирачі бджіл, що пропускають їх у вулик і не випускають з нього.

Для одержання додаткових продуктів бджільництва на пасіках потрібні пилковловлювачі, обладнання для сушіння обніжжя, відсмоктувач маточного молочка, скляна лопатка для вибирання його з маточників, решітки та ящики для прополісу, секційні рамочки для стільникового меду тощо.

Рамки для відбудови нових стільників готують за допомогою діркопробивачів, станків для натягування дроту, лекала, котка і шпор, якими закріплюють вощину в рамці, електронавощувача та ін.

Столярні інструменти необхідні на пасіках для виконання різноманітних робіт, пов'язаних з ремонтом вуликів, рамок, обладнання. На центральних садибах бджільницьких об'єднань, комплексів, великих пасік будують приміщення, в яких передбачають розміщення майстерні. В пасічних майстернях протягом осінньо-зимового періоду, крім ремонтних робіт, займаються виготовленням вуликів, годівниць, ящиків для пакетів бджіл, рамок та іншого обладнання.

Для пасічних майстерень закуповують:

Інструменти для обробки дощок: шерхебель, одинарний і подвійний рубанки (використовуються для первинного обстругування поверхні), фуганок — для заключної обробки;

Інструменти для нарізування дерев'яних деталей: ножівки різні (з вузьким і широким полотном, зубцями різної величини, пилки лучкові);

Інструменти для виготовлення деталей: зензубель і фальцгабель (при вибиранні фальців і чверті), галтель і федергубель — ними вистругують жолоби і гребені для з'єднання деталей в шпунт і гребінь; чверті, гребені, пази виготовляють фасонним рубанком;

Інструменти для вимірювання і розмічування деталей: метр дерев'яний і металевий, рулетка, циркуль, косинець, шнур, лінійка, ватерпас;

Інструменти для виготовлення отворів: стамески і долота столярні, свердла, коловороти.

На пасіці потрібні сокири, точила, напилки, заточувальні бруски, щітки фарбувальні.