Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Державне регулювання фондового ринку

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Основою діяльності будь-якої економічної системи є наявність правового поля, що забезпечує певні умови і правила її функціонування та надає гарантії (в тому числі і з боку держави) учасникам системи. Тому законодавче регулювання є однією із основних передумов існування фондового ринку.

Основним законом, що визначає правила та умови випуску та обігу цінних паперів в Україні є Закон України "Про цінні папери і фондову біржу". Слід зазначити, що закон, прийнятий майже 10 років тому, на сьогодні мало відповідає сучасному стану розвитку фондового ринку. Істотним недоліком закону є ігнорування поняття позабіржового фондового ринку, адже нині в Україні позабіржовий ринок цінних паперів значно переважає його біржову частку.

У законі також відсутні вичерпні визначення інструментів ринку цінних паперів, зокрема не передбачено обігу похідних цінних паперів, відсутня чітка класифікація видів цінних паперів. Закон не визначає чітких правових процедур щодо дотримання прав власників цінних паперів.

У ньому не знайшла законодавчого відображення велика кількість операцій та процедур щодо цінних паперів, які на сьогодні здійснюються, на підставі наказів відповідних міністерств і відомств чи взагалі в правовому вакуумі. До таких процедур, зокрема, належать: андерайтинг, відкрита (закрита) передплата чи продаж цінних паперів, дії депозитаріїв і реєстраторів та багато іншого. Отже, даний закон потребує значного вдосконалення.

Адміністративне регулювання фондового ринку, зокрема ринку цінних паперів, здійснюється на основі Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". Цей закон визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів і державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні. Згідно з цим законом державне регулювання ринку цінних паперів — це здійснення державою комплексних заходів щодо впорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних і запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Держава розглядає ринок цінних паперів як пріоритетну галузь розвитку економіки, що повинна керуватися та контролюватися окремим відомством — Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР). Державне регулювання ринку цінних паперів і здійснює ця Державна комісія. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

З метою координації діяльності державних органів з питань функціонування ринку цінних паперів створюється Координаційна рада. До складу Координаційної ради входять керівники державних органів, що у межах своєї компетенції здійснюють контроль або інші функції управління щодо фондового ринку та інвестиційної діяльності в Україні.