Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Зміст і основні принципи організації фінансів підприємств та організацій

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Фінанси державних суб'єктів господарювання — складова фінансової системи держави. Проте це відносно самостійна і особлива сфера фінансових відносин, яка має свою специфіку і принципи функціонування. Специфіка фінансів підприємств і організацій полягає в тому, що вони безпосередньо обслуговують процес виробництва, де здійснюється створення і первинний перерозподіл валового внутрішнього продукту. Залежно від того, на яких принципах і правових засадах грунтується цей розподіл, функціонує фінансовий механізм держави в цілому.

Об'єктом розподілу, здійснюваного за допомогою фінансів, коли фінанси починають діяти як самостійний елемент економіки, виступає дохід (виручка) від реалізації продукції, робіт і послуг як на стадії виробництва, так і при просуванні товару до споживача. Для початку виробництва потрібні відповідні фонди фінансових ресурсів цільового призначення, за рахунок яких формуються основні та оборотні фонди, фонд оплати праці тощо.

Після кожного виробничого циклу зазначені фонди поновлюються, а також створюється чистий дохід, який розподіляється на фонди розширення виробництва і удосконалення його матеріально-технічної бази, фонди споживання і стимулювання виробництва, страхові та резервні фонди, а також фонди централізованого загальнодержавного і бюджетного призначення. До них належать Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування, Фонд зайнятості, платежі з прибутку до бюджету.

При первинному розподілі виручки від реалізованої продукції, робіт і послуг створюються фонди фінансових ресурсів різноманітного призначення. Проте тільки частина з них є ресурсами підприємницьких структур. Насамперед це прибуток як від основної діяльності, так і від різних видів робіт і послуг. Частина прибутку вноситься до бюджету у формі податків, решта залишається на підприємстві та є його власністю.

Друга важлива частина фінансових ресурсів — амортизація. Крім того, після кожного виробничого циклу поповнюються власні обігові кошти. Підприємства й організації, що займаються виробничою діяльністю, можуть мати ресурси, які надходять від реалізації майна, у формі пайових внесків членів трудового колективу, від продажу акцій та інших видів цінних паперів. Фінансові ресурси можуть надходити також у формі кредитів, страхових відшкодувань за ризиками, що настали, бюджетних субсидій і кредитів. Проте це вже вторинний перерозподіл, який здійснюється за допомогою фінансів.

При функціонуванні фінансів підприємницьких структур виникають відповідні економічні відносини при створенні та використанні фондів фінансових ресурсів. Ці відносини виникають всередині підприємства — між підприємством і працівниками цього підприємства при розподілі прибутку, залученні коштів працівників через продаж акцій та інших цінних паперів; між окремими підприємствами при наданні комерційних кредитів, організації спільних виробництв, розрахунках з штрафів тощо; між підприємствами і банками при одержанні кредитів, розрахунках за користування ними; між підприємствами і державою при сплаті платежів до бюджету, одержанні фінансування і дотацій з бюджету.