Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з менеджменту

Класифікація операційних систем

Реферат

На главную
Реферати з менеджменту

Операційні системи класифікують за різними принципами. Найчастіше беруть за критерії тип використовуваного процесу переробки ресурсів і характер виходу (результату).

В операційних системах індивідуального виробництва кожна одиниця кінцевої продукції унікальна за конструкцією, виконуваними завданнями, місцем розташування або за іншими важливими ознаками. Процес виробництва має одиничний, часто унікальний, неповторний характер. На випуск кожної одиниці продукції витрачають відносно багато часу. Всі ресурси операційної системи спрямовують у певний момент часу на реалізацію одного або кількох проектів.

За дрібносерійної системи виробництва окремі підрозділи, цехи або дільниці спеціалізуються на виконанні різноманітних операцій. Вироби (клієнти) проходять через систему одиницями або невеликими групами. Оскільки вимоги до оброблення кожного об'єкта можуть бути різними, то вони рухаються різними маршрутами з необов'язковим проходженням через усі дільниці.

Система з масовим виробництвом має відносно великі обсяги стандартизованих виходів. Окремі одиниці продукції не відрізняються (можуть мати деякі відмінності в характеристиках або в комплектації). Вироби цих систем внаслідок масовості випуску можуть втрачати заінтересованість покупців. Тому за масового виробництва намагаються урізноманітнити продукцію, пропонуючи різні варіанти комплектації. Інколи певну комплектацію може замовляти покупець ще до випуску виробу (наприклад, автомобіля), користуючись каталогом варіантів комплектації.

У зв'язку з масовістю виробництва час виготовлення одиниці продукції відносно незначний. Наприклад, на збирання одного автобуса у ВАТ «ЛАЗ» витрачається одна година. Виробнича система упорядкована в певній послідовності і утворює технологічну лінію, яка проходить через усю систему.

Переробна система з безперервним циклом виробляє великі обсяги однорідної продукції. Ресурси безперервним потоком надходять на вхід системи, забезпечуючи на виході безперервний потік продукту (наприклад, добуте на шахті вугілля). Окремі одиниці продукції можна виділити із загального потоку лише шляхом виміру за допомогою довільних одиниць (об'єм, довжина, площа, вага або час).

Особливості операційних систем визначає вид економічної діяльності, яким займається організація. Всі організації за особливостями виходу кінцевого продукту поділяють на організації, які переважно виробляють товари, та організації, які переважно виробляють послуги. Виробництво послуг організаціями з виробництва товарів може мати індивідуальний або дрібносерійний характер.

В економіці кожної країни визначальним є виробництво товарів — як за кількістю задіяних у цьому процесі організацій, так і за кількістю їх працівників та сумарним внеском у валовий внутрішній продукт країни. Виробництво послуг супроводжує процес виробництва і споживання товарів, хоча в окремих видах економічної діяльності (торгівля, готелі і ресторани, траснпорт, фінансова діяльність, освіта, охорона здоров'я) є самодостатньою діяльністю.