Реклама на сайте Связаться с нами
Видатні постаті України

Бучма Амвросій Максиміліанович

Біографія

(1891 — 1957)

Актор, режисер, театральний діяч

На главную
Видатні постаті України

Амвросій Максиміліанович Бучма народився 14 березня 1891 р. у Львові в сім'ї залізничника. З 1905 р. виступав як хорист і актор на "вихідні" ролі на сцені львівського театру "Руська Бесіда". Він був музикальний від природи, мав чудове почуття ритму, грав на кількох музичних інструментах, мав природну пластичність, чудово танцював, гарно малював, був обдарованим гримером і винахідливим імпровізатором, тобто природа була щедрою до цієї талановитої людини.

Ще зовсім молодим Амвросію довелося воювати на фронтах Першої світової війни, був у полоні. Навчався у Київському музично-драматичному театрі ім. М. Лисенка, а з 1917 по 1919 р. працював у театрі М. Садовського (нині театр оперети). У 1920 р. А. Бучма стає одним з організаторів театру ім. І. Франка у Києві, а з 1923 по 1926 р. працює в театрі "Березіль". Саме в цей час А. Бучма створює низку яскравих і неповторних сценічних образів: Джіммі Хіггінс у п'єсі за однойменним романом А. Сінклера, Терентій Пузир в "Хазяїні" І. Карпенка-Карого, Лейба в "Гайдамаках" за Т. Шевченком та ін. У 1926—1930 pp. працював у кінематографії як актор і режисер, створивши образи Миколи Джері, Тараса Трясила, Тараса Шевченка, Сашка-музиканта в однойменних фільмах. У 1930—1936 pp. А. Бучма знову активно працює в театрі "Березіль". У 1936—1954 pp. — актор і режисер Київського театру ім. І. Франка, багато знімався в кінофільмах. Режисерські роботи А. Бучми: кінофільм "За стіною" (1928), вистави "Назар Стодоля" (1942), "Наталка Полтавка" (1953) та ін.

А. Бучма згадував: «Перші мої кроки на сцені... Я відтворював ремарку "вносять самовар" з мелодрами І. Тобілевича "Батьківська казка"... Прочитавши кілька разів п'єсу, я добросовісно опрацював всі деталі своєї майбутньої ролі. Настав час виходу. Я взяв самовар і поніс так, як би це зробив старий, затурканий, знесилений кріпак. І раптом зовсім несподіване — зал вибухнув аплодисментами, а через кілька днів у рецензії на виставу з'явилася схвильована оцінка мого скромного "дебюту"».

З 1940 р. А. Бучма викладає в Київському державному театральному інституті ім. Карпенка-Карого, трохи знімається у кіно, зокрема, надто помітною була його роль у кінофільмі "Земля" за твором О. Кобилянської.

Для творчості А. Бучми завжди були характерні велика внутрішня правда, щирість, гострота соціальних узагальнень, психологічна глибина. Великий життєвий досвід, багатство спостережень і вражень (з раннього дитинства Амвросію довелося працювати наймитом, вантажником, каменярем) визначили головну тему творчості актора — праця і життя звичайного народу, віра в його нескінченні творчі сили.

На жаль, А. Бучма був вимушений грати і у притаманних тому часу пропагандистських радянських п'єсах і фільмах, а тому значною мірою був позбавлений можливості сповна реалізувати свій величезний талант.

Амвросій Бучма помер 6 січня 1957 р. Похований у Києві на Байковому кладовищі.