Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Сопілка

Борис Грінченко

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
V
Шепоче більшая сестра Сестрі середній: — Ось Гляди лиш ти, коли б ще нам Обом не довелось І битим дома буть за те, Що ягід в нас нема, А Галька повен глек, дивись, Нарвала, і сама... — Це правда, — каже сумно та: — Хоч бить не будуть нас, Та підлеститися вона Повсяк уміє час, За це і люблять так її... І ось тепер уп’ять На нас посваряться — її ж Ще будуть більш кохать. І каже більшая: — Ану Давай її вб’ємо І в неї ягоди усі Собі заберемо! Тоді і батько, й мати знов Любити будуть нас... Хіба нас хто побачить тут, У лісі, в пізній час! А дома скажемо: пішла Од нас вона сама; Ми думали, — вона вже тут... Хіба її нема?
VI
Галюся йшла собі сама, Не чуючи біди: Потиху стали здоганять Її вони тоді. І не почулася вона, Як тихо надійшли, Одразу кинулись удвох, Давити почали... Вона не скрикнула й разу, А глянула на них — Докір німий у очах був Журливих і ясних... І вмерла тихо... І вони Її сховали там, Де кущ калиновий пишавсь, Схилившися гіллям... Тоді вернулися удвох І ягоди взяли, І кажуть дома: — Галю ми Шукали й не знайшли. Старі злякались і удвох У темний ліс пішли, І ніч усю шукали там, Шукали й не знайшли. Шукали потім не один — Багато днів її, Та не знайшли дочки вони В гаю, в сирій землі...
VII
В холодній ямі Галя спить, Мина потроху час... Ось вівці раз у гаї тім Вівчар маненький пас І женучи їх через той, Через зелений ліс, Натрапив саме він туди, Де кущ калини ріс, Де Галя бідная моя Навіки полягла... Поглянув хлопець той: струнка Калинонька була. І цівку вирізав з куща, Сопілку він зробив І грать почав, і чує він Чудово-дивний спів: «Ой, помалу-малу, вівчарику, грай! Та не врази мого серденька вкрай!.. Мене сестри з світу згубили, Під кущем у лісі мене положили, У холодній ямі мене поховали, Ще й ногами землю зверху притоптали...» Така-то жалібна була Вся пісня та смутна, Так в серце хлопчика того Лилась немов вона, Що він би й плакав і ізнов Чудовий слухав спів... Так день минув, і вечір вже... Собою ліс покрив — Додому вівці хлопець той В своє село погнав, А ідучи селом, ізнов На тій сопілці грав. І ось іде і грає він, Грання смутне дзвенить — Сопілка жалібно співа І плаче, і квилить: «Ой, помалу-малу, вівчарику, грай! Та не врази мого серденька вкрай!.. Мене сестри з світу згубили, Під кущем у лісі мене положили, У холодній ямі мене поховали, Ще й ногами землю зверху притоптали...» І як проходив повз двір, Де Галин батько жив, — Почув старий дідусь тоді Чудово-дивний спів, І вибігає він з воріт: — Гей, хлопче, підожди!.. Де ти таку сопілку взяв? А дай її сюди! І на сопілці дід заграв... Грання смутне дзвенить — Сопілка жалібно співа І плаче і квилить: «Ой, помалу-малу, мій батечку, грай! Та не врази мого серденька вкрай!.. Мене сестри з світу згубили, Під кущем у лісі мене положили, У холодній ямі мене поховали, Ще й ногами землю зверху притоптали...» Поблід дідусь, у хату вбіг, Сопілку жінці дав: — Заграй, стара! Ще зроду я Не чув, щоб хто так грав! І баба грати почина... Грання смутне дзвенить — Сопілка жалібно співа І плаче, і квилить: «Ой, помалу-малу, матусенько, грай! Та не врази мого серденька вкрай!.. Мене сестри з світу згубили, Під кущем у лісі мене положили, У холодній ямі мене поховали, Ще й ногами землю зверху притоптали...» А сестри слухають той спів — І бліднуть, і тремтять... І чують: батько їм велить На тій сопілці грать. Найстарша грати почина. Грання смутне дзвенить — Сопілка жалібно співа І плаче, і квилить: «Ой, помалу-малу, ти, сестронько, грай, Та не врази мого серденька вкрай!.. Ой ви мене, сестри, з світу згубили, Під кущем у лісі мене положили, У холодній ямі мене поховали, Ще й ногами землю зверху протоптали...»
VIII
— Гей, признавайтесь ви мені! — Дід гримає на них. Упали, злякані, тоді Вони йому до ніг І на могилку повели, Де бідна Галя спить, І де калинонька смутна Схиляється й шумить Вона шумить, а з неї спів Тихесенький дзвенить, Немов калина та сама І плаче, і квилить: «Ой, помалу-малу, вітре, повівай, Та не врази мого серденька вкрай!.. Мене сестри з світу згубили, Під кущем у лісі мене положили, У холодній ямі мене поховали, Ще й ногами землю зверху притоптали...»
IX
І довго плакали старі, Припавши до землі, І на могилі двох дочок Навіки прокляли, І геть їх вигнали з села... Самі ж щодня вони На ту могилоньку ішли Зажурені й смутні. Багато плакали вони — Стомило горе їх: Вони умерли із журби Та з сліз своїх гірких... 1886