Реклама на сайте Связаться с нами

В. В. Копєйчиков

Правознавство

Підручник

Київ
Юрінком Інтер
2003

На главную
Правознавство. Копєйчиков В. В.
§ 5. Закон України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні"
Закон України від 16 грудня 1993 р. визначає основні засади державної політики щодо ветеранів праці, інших громадян похилого віку і спрямований на формування в суспільстві гуманного шанобливого ставлення до них, забезпечення їх активного довголіття.
Закон гарантує ветеранам праці та громадянам похилого віку рівні з іншими громадянами можливості в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для повноцінного способу життя.
Закон складається з 4 розділів (49 статей).
Розділ І. Загальні положення. - Держава гарантує кожному ветеранові праці та громадянинові похилого віку належний рівень життя, задоволення різноманітних життєвих потреб та надання різних видів допомоги (ст. 1).
У ст. 2 йдеться про те, що громадяни похилого віку користуються всіма соціально-економічними та особистими правами, закріпленими Конституцією України та іншими законодавчими актами. Дискримінація громадян похилого віку в усіх галузях соціально-правових відносин забороняється, а посадові особи, які порушують ці гарантії, притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Розділ 2. Статус ветеранів праці та пільги для них. - Ветеранами праці визнаються громадяни, які сумлінно працювали в народному господарстві, державних установах, організаціях, мають трудовий стаж і вийшли на пенсію (ст. 6).
У ст. 7 встановлюються всі пільги, що надаються ветеранам праці. Наприклад, це можуть бути: першочергове безоплатне зубопротезування; щорічне медичне обстеження; першочергове обслуговування в усіх медичних закладах; переважне право на забезпечення жилою площею та землею; переважне право на вступ до садівницьких товариств; переважне право на встановлення домашніх телефонів; звільнення від плати за землю; безкоштовний проїзд усіма видами міського транспорту (крім таксі).
Особами, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вважаються Герої Соціалістичної праці та повні кавалери ордену Трудової Слави (ст. 9).
У ст. 10 зафіксовані пільги, що на них мають право ці особи. Серед них: надбавки до пенсій (200% від мінімальної пенсії); звільнення від усіх платежів до бюджету; першочергове безоплатне медичне обслуговування; безоплатне забезпечення ліками; безоплатне першочергове зубопротезування; безоплатне забезпечення путівкою до санаторію чи будинку відпочинку раз на рік; першочергове поліпшення житлових умов;
безоплатний капітальний ремонт будинків (квартир), що знаходяться в їхній власності; пільги на придбання акцій; безоплатний проїзд раз на рік (туди й назад) будь-яким міжміським транспортом (крім таксі); безоплатне користування внутріміським транспортом;
безплатні ритуальні послуги.
Розділ 3. Статус громадян похилого віку та гарантії їх соціального захисту. - Громадянами похилого віку визнаються: чоловіки у віці 60 і жінки у віці 55 років і старші, а також особи, яким до досягнення загального пенсійного віку залишилося не більше півтора року (ст.10). Громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами. Для працівників похилого віку застосовується загальновстановлена тривалість робочого часу (ст. 12).
Підприємства, установи та організації зобов'язані постійно поліпшувати умови праці та виробничого середовища громадян похилого віку. Право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний трудовий стаж (ст. 18).
Громадянам похилого віку, які не мають права на трудову пенсію, встановлюється соціальна пенсія (ст. 19).
У статтях 19-45 закріплюються види державної допомоги та пільги, що на них мають право громадяни похилого віку.
Розділ 5. Заключні положення. - Ветеранам праці видаються посвідчення про право на пільги та нагрудні знаки (ст. 46).
Діти зобов'язані піклуватися про батьків похилого віку, надавати їм допомогу й підтримку, в разі необхідності здійснювати догляд за ними. З дітей, які ухиляються від виконання цих обов'язків, на підставі судового рішення утримуються аліменти (ст. 47).
Захист прав, свобод і законних інтересів громадян похилого віку забезпечується державою в судовому та іншому порядку, встановленому законом.