Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Смілива дівчина

Борис Грінченко

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
VI
А голуби тим часом все летіли: Де їхала Орися, то й вони За нею вслід. Тепер же в тім садочку Сховалися на дубі у гіллі. Побачивши, що сон повив Орисю, Тихесенько прилинули вони, За килимок удвох тоді взялися Та й понесли. Орися ж так тоді, Втомившися, заснула, що й не чує... А голуби під небо аж знялись І швидко так несуть її, несуть, А несучи, воркуючи співають: «Жила-була в діда Дочка Орисенька. Бурку-ку! Злинуло до неї Два голубоньки. Бурку-ку! Взяли її з килимом, Бурку-ку! Несуть її через море Бурку-ку! Та й до короленка. Бурку-ку!» І справді вже несуть і через море. А дівчина усе, бідненька, спить, Витаючи у снах своїх барвистих. Прокинулась вона уже тоді, Як голуби знесли насеред моря. Прокинулась, поглянула вона — Вже ні садка, ні вишні, ані квітів. Вона сама... Простір безмежний скрізь: Там високо блакитно-темне небо Знімається у зорях осяйних, А унизу воркує-плеще море, І голуби воркують, летючи: «Несуть її через море Бурку-ку! Та й до короленка, Бурку-ку!» І бідная Орися зрозуміла, Де й що вона. Зняла тоді з руки Та й кинула униз у море перстінь, Промовивши: — Лежи довіку там! Ти силою своєю, короленку, Великою береш мене, та знай: Не силою — любов’ю серце людське Скоряється. Покривдив ти мене, — За те тоді до тебе я озвуся, Як перстінь цей побачу я ізнов! Отак вона тоді заприсяглася.
VII
А голуби несли її, несли Та й принесли таки до короленка. Радіє він, вітає, розважа, — Вона мовчить, ні слова не промовить. Благає він, зажурений, її Озватися, сказати, що їй сталось, Благає так, що серце їй дойма: Вона ж його таки любила дуже! Але її він тяжко уразив: Вона мовчить, ні слова не промовить. Покликали славетних лікарів. Дивились ті, хитали головами І мовили премудро та розумно, Хоча самі не тямили нічого. І врешті так сказали, що вона Це зо страху навіки оніміла Засумував князенко молодий, А все ж не міг розстатися із нею — І одруживсь, і жити з нею став, І, хоч німу, — кохав її без міри. Вона ж була покірна та сумна; Здавалося, — ніщо її не зможе Ні звеселить, ані привабить там: Ні пишність та у злоті й самоцвітах, Що скрізь її стріває, огорта, Де ні ступне в палаці осяйному; Ні втіхи всі розкішного життя Безжурного, що їй тут до послуги; Ані уся величність королівська, Владарськая — могутня та грізна; Ні навіть те, що над усе дорожче Їй все ж було: воно, кохання те, Що із очей в ясного короленка, З його річей ласкаво-чарівних, Благаючи, до неї промовляло. Вона була покірна та сумна. Пишаючи красою неземною, Поміж людей ходила мовчазна, Здавалося, — то не людина ходить, А мрія то прекрасна та ясна З’явилася і тихо пролітає, І на людей, мов зіронька, сіяє.
VIII
Так рік минув. І одного разу У морі тім ловив рибалка рибу І уловив великую таку, Що думає: — От понесу продати До короля у двір, — а певно там Дадуть мені за неї добру плату. Поніс, продав. І кухар готував Великую ту рибу до обіду. Як розчинив, — аж перстінь там у ній. — От, — думає, — це іграшка дочці! Узяв його, обмив та й заховав. Прийшов обід. Подав він тую рибу. Уздрів її та й промовля король: — Оце дак так! Давно такої риби Не бачив я! — А кухар тут на те: — Ще й з перстінем! Бо в череві у неї Я оцього перстеника знайшов. Та й показав він перстінь той блискучий. — Ой лишечко! Це ж він! Це ж перстінь мій! Покрикнула Орися і вхопила У кухаря той перстінь з рук вона: — Це ж перстінь мій ця риба проглинула! Сказала ще та й змовкла. Всіх вона Вразила так, озвавшися, що спершу Ніхто не знав що їй сказать на те; А далі всі — ой Господи! — зраділи... Як почали розпитувать її Та цілувать, та пестувать Орисю!.. Тоді вже все сказала їм вона: — Я через те заприсяглась мовчати, Що так робить негоже це і гріх, Щоб гвалтом брать, без згоди, жінку, наче Не люди ми, а іграшки здались! Не іграшка, а я така ж людина І шани я достойна, як і ти, Коханий мій і сужений єдиний!.. Та вже тепер минулося усе! За вчинок цей тепер уже прощаю І з вами жить як рідна буду я... І всі тоді такі зробились раді, Що сам король підданцям дарував Із радощів старі якісь податки, Недоплатки за давнії літа. А що вже той щасливий короленко, То він не знав — де він тоді і був: Чи на землі, чи за життя у раї... А щоб були щасливі вже усі, То привезли й Орисиного батька І жити всі укупі почали. Нехай живуть! Нехай їм щастя сяє, Нехай і нас воно не обмина І, сонечком сіючи по світу, Висушує з заплаканих очей Бездольному його пекучі сльози І сяє всім — великим і малим!