Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Безбатченко

Олександр Афанасьєв-Чужбинський

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
5
Чи то ж то легко помирати І самохіть себе згубити, На себе руки піднімати, Ще не успівши і пожити? Свої подружжя, й рідну неньку, І всіх, і все навік покинуть, Звеліть замовкнути серденьку І без пуття й пори загинуть? Загинуть марне та з собою Ще і друге життя згубити, Щоб то і там не знать спокою І муки вічнії терпіти?
6
Вона зосталась жити, й хутко Бог дав синочка їй, Івана, А по селу рознеслась чутка, Що був той хлопець весь у пана. Було про сеє поговору, І довго язики тріщали, Найбільш всього тоді, як з двору Худоби всякої прислали. Бажалось пану, щоб гарненько Вона хлоп’я своє водила, Щоб і сама вже не робила Роботи тяжкої. Частенько Тепер почав він помагати З своїх достатків на дитину І в ту убогую хатину Добро і гроші посилати.
7
Судили люди, да вже скоро Про це й балакать перестали. Перенесла Оксана сором, І нові дні її настали: Весь день з дитиною возитись, І пестувати, і вбиватись, Над їм поплакать, пожуритись, А потім ласками втішатись. Минали дні й літа хутенько. І вже минуло їй чимало; Хлоп’я росло да виростало, Як божий янгелик, гарненьке. Сам пан не раз вже зоглядався І міркував, що з нього буде, Аж поки думкою задався, Щоб вивести його у люде.
8
Для того ж книжної науки Пізнати треба всюю силу. І от, буквар узявши в руки, Сперш до дяка воно ходило. І не пішла та праця даром. Раділа молодая мати, Що якось хутко, незабаром Воно уміло вже читати. А потім про Адама й Єву Уже напам’ять воно знало, Який був рай, якеє древо Там посередині стояло. А згодом в книжках тих гарненько, Без слів і сварки, по свободі, Забрався так він далеченько, Що вже і дяк промовив: «Годі! Вже більш і я не маракую. Везіть у школу городськую!»
9
І повезли, й як слід хорошу Одежу всю йому пошили, І всяких книжок накупили, — Пан не скупився тратить гроші, Аби хлоп’я те на дорогу Звести як-небудь помаленьку. Воно ж і тута, дяка богу, Собі училося гарненько. Бо вже, бідаха, воно знало, Що в світ непрошене явилось, Що без закону народилось І батька, як другі, не мало.
10
А се таке вже лихо злеє, Що з їм нічого не подієш, Його не збудеш, як другеє, І одчепиться не зумієш. Воно з утроби ще клеймує Мале дитя важким позором І на весь вік йому готує Зносить гріха чужого сором. І від утроби до могили Ту пляму буде він носити; Нехай як хоче тратить сили, А вже повік її не змити.
11
Той гріх камінням буде гнітить Його нерівно між другими, Бо він не те, що інші діти, А послідніший між усіми. Не мав він права ніякого У світ родиться, — кажуть люде, — За те й не дать йому нічого, Й ніяких прав йому не буде. Як схоче батьківщини ськати — Закон і суд його не знають; А як де треба покарати, То, як і інших, покарають. І так усюди вже ведеться, Що тільки в світ воно сунеться, То люд ізразу посилає Йому прозваніє ледаче: Хай на здоров’я получає, Мовби на крезбинах неначе.
12
Замість всього воно єдине, Що не жаліючи дається; І вже нехай як хоче б’ється, Його повік він не одкине. Із їм усюди воно буде: У школі, в світі й до могили, — Бо недаремне добрі люде Його удруге охрестили. Не раз він буде проклинати Свою недоленьку лихую, Як стане в світі прокладати Собі дорогу трудовую, — Бо й там воно себе покаже І впоперек дороги ляже.
13
Іван Байструк — ім’я і кличка; Те — від людей, а се — від бога Тут річ коротка, невеличка, Тут і худоба вся убога, Котру з життям він получає. Хай на здоров’я собі зносить! А більш нехай уже й не просить, А сам собі як хоче дбає! Нехай прокладує, як зможе, В широкий світ собі дорогу! Коли ж із ласки хто поможе, То і за те вже дяка богу.
14
Отак схотілося і пану. Сказать по правді, то ніколи Ніхто б його не приневолив Так бути в помочі Івану. А він давав таки чимало, І не втомились його руки, Поки хлоп’я те підростало І покінчало всі науки. Зате ж і вийшов, мов картина, Панич, чи парубок, на диво: Розумний, статний і вродливий, Зовсім як панськая дитина.
15
Тоді він місця став шукати, Щоб де-небудь дітей учити, З того копійку свою мати, Й почав своїм вже коштом жити.