Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Безбатченко

Олександр Афанасьєв-Чужбинський

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
50
«Прости, прости, коханий друже! — В тому листі вона писала, — І не гнівись на мене дуже За те, що тату я сказала. Вже не змогла я утерпіти, Щоб щастя-долі не спитати. Да й доки вже було мовчати І тую правду де подіти, Коли правдиво й чесно хочу В тобі подружжя собі мати, Життя і доленьку дівочу Лиш одному тобі оддати.
51
Яку собі одмову вчую, По вдачі тата я вже знала. А все ж нітрохи не жалкую, Що перед їм усе сказала. Мене ховання те вбивало, Воно було мені як мука; Й коли б не тяжкая розлука, То, мо, б тепер і легше стало. Без тебе плачу і журюся, А все ж гадаю я, що, може, Як нам господь святий поможе, Твоїм подружжям назовуся.
52
Тебе молю, благаю дуже: Я буду вірно тебе ждати, Ти ж не забудь про мене, друже, І вістку не лінуйсь подати; Де будеш ти і що з тобою — Все пропиши мені гарненько, Порадуй біднеє серденько, Всім поділися ізо мною. А там-то й сонечко прогляне, Як тата я свого вблагаю; Я все ж таки надію маю, Що згодом він добріший стане».
53
«Моя голубко ясноока! Як думки чистії, святії, Свята любов твоя висока Й твої надії молодії. Да ту гординю, як гадаєш, Тобі не прийдеться вблагати, Даремне будеш дожидати І марно працю ти втеряєш. Не поєднатись нам з тобою! Гординя тата не розтане, І може, хутко серед бою Й мене на світі вже не стане».
54
Так він одписував до неї, Що він кохає й не забуде, Тікає ж від нудьги своєї І хутко за Дунаєм буде. Що вже надії він не має, А без її і світ немилий, І всюди холодом могили Йому на душу повіває. Писав він довго і чимало, І, все те гарно прописавши, Що на душі в його лежало, І посланцеві лист оддавши, Забрав худобоньку убогу І зараз рушив у дорогу.
55
Гуде залізная машина І хутко шляхом пробігає, А по бокам її Вкраїна Красою вічною мелькає. Під гук той всюди думка бродить. Через луги, степи й долини Летить хутній тої машини Й собі роботу ізнаходить. Смута, як камінь, серце давить, Іще гнітить нудьга лихая. Да вже летючу думку править Любов до родини святая.
56
Степ України, степ широкий, Далеко славен ти врожаєм; Да ще славніш діла високі, Котрі ми любо споминаєм, — Діла синів твоїх, козаків, Що тебе й волю так кохали Й своєю кров’ю поливали Твої долини і байраки! Ляхи і турки із ордою На тебе хижо налітали, І вздовж, і впоперек топтали, Да зникли всі перед тобою.
57
Твої сини, сини Вкраїни, На рамена свої приймали Те лихо тяжкої години І тебе щиро захищали. Впивався кров’ю ти доволі, І весь ти єю пропитався... Широкий, славний! Ти зостався, А де ж вони, ті діти волі? Лягли даремне грізні сили, Безслідно й марно, всюди тліють, І лиш високії могили Як свідки слави їх чорніють.
58
Пройшли, як хмара, — і немає! Замовкли бойовії крики, В покої мира оддихає Тепер Украйни степ великий. Заснув, замовчав він, широкий; Настала іншая година, Й не прожене той сон глибокий Робота мирна селянина. Безпечно оре він, співає, Йому оружжя вже не треба, І лиш погоди та врожаю Собі благає він від неба.
59
Тепер так мирно і гарненько Всі наші річки протікають, Буркочуть з берегом тихенько Й жартливо хвилі наганяють. І непохоже, що колись-то Вода їх кров’ю червоніла, В бою гарячому кипіла Й змивала берег кров’янистий. Чи не про се вони буркочуть І не промовчать ні хвилини, Що розказать про славу хочуть, Про славу вічную Вкраїни?
60
Отак гадаючи, в віконце Іван з вагону заглядався, Як той широкий степ під сонцем Далеко мрів і красувався. «Цвіти ж, красуйся під врожаєм, Давай достаток чоловіку! Смута ж війни нехай довіку Тебе обходить і минає! Щоб не прийшлось уже стинатись В бою за тебе з ворогами І плугу мирному ховатись Перед мушкетами й списами!
61
У тебе не знайшов я долі. Ти дав мені одну наругу І, як билиночку у полі, Зростив на жаль один і тугу.