Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Безбатченко

Олександр Афанасьєв-Чужбинський

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
А він то хто? Мо, ти й не знала,
Що й батька у його немає?
А то б іздуру не сказала,
Що зразу він усе придбає».

39
«Нема — й не треба! Не дитина Уже тепер він, дяка богу! Минулась гіршая година, І вже він вийшов на дорогу. Тепер вже сам в собі він має Все, що в житті розумним треба; Одно далось йому від неба, Друге придбав, да й ще придбає, В його є розум, добра воля, А до того ж іще й науки. Не сяде він згорнувши руки; І як найдеться в світі доля, То й ім’я славнеє добуде, І не посліднім паном буде».
40
«У думках дурень багатіє! Ти ж не здавайсь на сі химери! Нехай він сам собі дуріє, А я запру від його двері. Сьогодні ж тут його не буде, Коли зазнався він, ледащо. Не допущу цього нізащо, Щоб з нас сміялись добрі люде». — «Да чим же так він провинився?» — «Мовчи! Тобі мене не вчити!» — «Хіба вже тим, що в світ родився І як другії хоче жити?»
41
«Хай і живе собі де хоче, Аби не тут! Бо вже, як бачу, Змутив він розум твій жіночий І нерозсудливую вдачу! Хай де у інших пошукає Собі богачества і долі; Дівчат багатих є доволі, А тута для нього немає. Да й ти не менше винувата, Коли гадаєш так про його. Він вбогий вчитель, ти ж багата; Ти маєш все, а він нічого».
42
Сказав і повернувсь із хати; Дочка ізнов-таки до нього — Ще раз хотіла ублагати, Дак ні, не слухав він нічого. В сльозах одну її покинув, Мовляв: «Я й слухать неохочий Пустих химер твоїх дівочих!» А через малую хвилину На дворі коней запрягали, Несли торбиночку убогу І у далекую дорогу Івана вже випроваджали.
43
Куди ж то він тепер приткнеться? — Гадав він, сидячи на возі. На серці — мов гадюка в’ється, І хляне кров, як на морозі. З таким життям і світ немилий, Чого ж іще від нього ждати? Чи варт вбиватись, працювати І марне тратить свої сили? За що й про що таке терпіти І без пуття, без сподівання? Куди нести, куди подіти Святії й чистії бажання?
44
Як хмара темна, думка в’ється, Летить, як вільний вітер в полі. Ні, мабуть, тут він не дождеться Собі ні радощів, ні долі! Хіба туди тепер податись, Де б’ються серби й чорногори. Про них читав іще учора І з жалем мусив він жахатись, Як неповинна кров там ллється, Як мусить там слов’янство гинуть; І як завзято, храбро б’ється, Щоб те ярмо неволі скинуть.
45
Там мало їх! Вони ж нам брати! Да гірку мають вони долю: Під тим ярмом весь вік стогнати І зносить тяжкую неволю. До їх рядів примкне він сміло, Вони послуги не відкинуть; Коли ж і прийдеться загинуть, То ляже за святеє діло. Так порішивши незабаром, Ледве до міста знов добрався, Не став він тратить часу даром І у дорогу вже збирався.
46
Люблю вас, літа молодії! Знав на собі я і на людях І ваші думки золотії, І ваш огонь святий у грудях; На все, на все ви скорі дуже; Аби на душу що запало, Ніяке б діло не злякало, І смерть сама тоді байдуже. Ні в чім зупину вам немає, Чуткі до сліз ви і до сміха, І глибше в серце западає Вам всяка радість, всяке лихо.
47
Іван ізразу догадався, За що над ним таке стряслося; І тяжко він нудивсь, вбивався, Що й попрощатись не вдалося, В остатній раз іще почути Її привітну, любу мову І їй промовити ізнову, Що і довіку не забути Йому тих ясних днів, що з нею Прийшлось так хутко пережити, Що, раз віддавшись їй душею, Він буде вік її любити.
48
Що буде він рідніший брата, Що без користі він кохає, Бо, родовита і багата, Не для його вона, — він знає. Нехай їй смерть його покаже, Що не знайшов він в світі долі, Бо, може, хутко десь на полі В бою кривавому поляже. Так сумував він ніби вбитий, Збиравсь в дорогу і нудився, Коли з села хтось знакомитий Ввійшов у хату і вклонився.
49
«Магай-біг, — каже, — з середою! — І із кишені лист виймає. — Оце вам панночка зо мною Щось нарочито посилає». — «Од неї лист! Давай хутенько!» — Схопивсь, бідака, й ледве дише. «Ну, що ж вона мені тут пише, Моя зориночка ясненька? А я не мав вже й сподівання!» — І став радіючи читати, І, одвернувшись, цілувати Те дороге йому писання.